Kuchnie

Wielki pojedynek: płyta MDF kontra drewno

Kupując meble kuchenne, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ich estetykę, ale przede wszystkim jakość. Producenci wyposażenia proponują dwa główne typy mebli: wykonane z płyty MDF oraz drewna. Co charakteryzuje oba warianty? Sprawdź!

Meble z płyty MDF

Większość osób wyposażających swoje kuchnie decyduje się na meble z płyt MDF (medium-density fibreboard). Popularny materiał powstaje z drobno zmielonego drewna i utwardzających związków organicznych. Komponenty prasowane są w wysokiej temperaturze. Otrzymana płyta pokrywana jest laminatem, folią, lakierem lub fornirem.

Wysokiej jakości meble z płyt MDF są lekkie i niedrogie, a ich różnorodność zaskakuje. W katalogach producentów znajdziesz ogrom różnorodnych mebli o matowych, półmatowych i błyszczących frontach we wszystkich kolorach tęczy. Kolekcje inspirowane są najróżniejszymi stylami, począwszy od retro, poprzez klasyczne i uniwersalne, na nowoczesnych i awangardowych kończąc.

Meble z drewna

Elegancka, stylowa i solidna… Mimo zmieniającej się mody meble kuchenne wykonane z drewna cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem estetów ceniących pewne rozwiązania. I nic w tym dziwnego: solidne meble z drewna wnoszą do wnętrza ciepło i luksusowy charakter, są odporne na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Drewno można poddawać renowacji, więc ewentualne uszkodzenie frontu nie wymaga wymiany zniszczonego elementu na nowy. Zadbane szafki i półki z drewna będą służyć naprawdę długo! Szczególnie wysoką trwałością charakteryzują się modele z egzotycznych odmian.

Czy meble drewniane mają jakieś wady? Oczywiście – nie ma materiału idealnego. Przede wszystkim, inwestycja w piękną, drewnianą zabudowę to spory wydatek. Ponadto, drewno będzie dobrze prezentowało się przez lata tylko wtedy, kiedy będzie starannie i regularnie impregnowane. Drewniane elementy (w szczególności blat) należy chronić przed nadmiarem wilgoci.